Farby a detská izba: aké farby sú vhodné pro školáka

Školský rok sa už pomaly ale isto blíži a tak je najvyšší čas myslieť na úpravy detskej izby. Doteraz predstavoval priestor predovšetkým pre hranie, ale teraz ho musíme prispôsobiť tiež pre učenie. Detská hravá duša stále zostáva, ale nastupujú aj povinnosti spojené s písaním, domácimi úlohami, a to musí korešpondovať i so zariadením izby. Veľa rodičov sa domnieva, že kúpením písacieho stolíku a stoličky je všetko vyriešené. Je dobré, aby mala izba zóny na učenie a na hranie. Miesto okolo pracovného stolu by malo byť  bez akýchkoľvek výstrelkov. Všetko, čo by odvádzalo pozornosť malého školáka, do priestoru pre učenie nepatrí.

čočka

Náladu dieťaťa, jeho psychiku i schopnosť sústrediť sa môže ovplyvniť tiež farebné riešenie izby. Dôležité je, aby izba školáka pôsobila upokojujúcim dojmom, preto by sa mali rodičia pri jej premene vyhnúť množstvu farieb a štylizácie do určitej podoby. Steny izby by mali voliť treba skôr svetlé farby.  Pri maľovaní detskej izby vychádzame z teplých farieb, ktoré môžeme doplniť farbu studenšiu. Určite sa vyhnite tmavým odtieňom, ktoré by na dieťa pôsobili depresívne. Červená pôsobí veselo, ale dráždi. Upokojuje väčšina odtieňov a tónov zelenej a modrej. Žltá a oranžová izbu rozjasní a prehreje. Ružová je nežná a navodzuje pocit bezpečia.

barvy

Najdôležitejší ale je, aby ste sa s danou farbou v miestnosti cítili dobre.
Skôr ako sa pustíme do podrobnejšieho popisu vhodných farieb, zhrňme si pár dôležitých všeobecných informácii. Pro bezchybný výsledok je veľmi dôležitá kvalita podkladu, ktorý chcete maľovať. Musí byť pevný, suchý a čistý – bez prachu, mastných škvŕn a iných nečistôt.
Na každé maľovanie sa musíte dobre pripraviť: plochy, ktoré nechcete maľovať, chráňte zakrývacou páskou a fóliou, zožeňte si kvalitný maliarsky valček alebo štetec a nezabudnite si prečítať návod na použitie na obale výrobku J

pokojíček

Farba Tepelné pôsobenie Psychické pôsobenie
Zelená Veľmi studené až neutrálne Veľmi upokojuje, terapeutické účinky, napomáha mysleniu. Zelená posilňuje zrak a pozitívne ovplyvňuje mozog a oči.
Modrá Studené až neutrálne Modrá pôsobí blahodárne pri horúčkach, hystérii, zápaloch. Mali by sa ňou obklopovať ľudia impulzívni, nervózni a naopak – vyhýbať by sa jej mali ľudia depresívni a melancholickí.
Oranžová Veľmi teplé Stimuluje, vyvoláva pocit radosti, predstavu slnka a tepla.
Žltá Veľmi teplé stimuluje činnosť mozgu, Vyvoláva aktivitu, odolnosť voči únave. Je vhodná do pracovných priestorov, škôl a všade, kde je potrebné zvýšiť duševnú kapacitu a myšlienkovú aktivitu.
Hnedá Neutrálne Stimuluje. . Uprednostňujú ju ľudia, ktorí majú radi pohodlie, ľudia pokojní a spravodliví; ale i ľudia vyčerpaní a unavení životom.
Sivá Studené Vyvoláva depresie, znižuje schopnosť sústredenia sa.
Biela Neutrálne Nevyvoláva žiadne pocity.
Červená teplé Povzbudzuje chuť k jedlu, posilňuje vôľu a pôsobí proti únave, mnohých znepokojuje. Je to farba aktívnosti.

 

Farby a detská izba: aké farby sú vhodné pro školáka
Share