Invázia nákupných centier v Európe

Približne asi 8,1 milióna štvorcových metrov (m2) priestorov nových nákupných centier pribudne v Európe v druhom polroku 2016 a počas budúceho roka. Realitno-poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield robila prieskum a vyplynulo z toho že počet nákupných centier v Európe narastie. Najmä región strednej a východnej Európy je pre investorov zaujímavý.
stavební práce
V prvom tohtoročnom polroku bol útlm pre nárast priestorov nákupných centier. Práve správa spoločnosti poukazuje na to že, zatiaľ čo v prvom polroku bolo dodaných iba 1,3 milióna m2 nových plôch, v budúcom by sa mal počet plôch rapídne zvýšiť. Prvý polrok bol o 7 % slabší ako rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Len Turecko a Rusko zabralo asi 40 % všetkých nových priestorov.

Ak sa budú všetky plánované priestory dokončovať včas, celková prenajímateľná podlahová plocha na kontinente sa podľa poradenskej firmy zvýši z 156,3 milióna m2 v júni 2016 na 164,4 milióna m2 do konca roka 2017. Toto obdobie je obzvlášť zaujímavé pre rozrastanie obchodných centier.

Prenajímatelia pracujú usilovnejšieako kedykoľvek predtým, aby pochopili motiváciu a správanie svojich zákazníkov a ostali pre nich aj naďalej zaujímavými. Odráža sa to v aktivitách zameraných na rozvoj, keďže nákupné centrá vo väčšine európskych krajín hľadajú prvky pridanej hodnoty, aby upútali pozornosť spotrebiteľov hľadajúcich zážitok.
V celej strednej a východnej Európesa očakáva nárast stavebnej aktivity. V druhej polovici tohto roka tam má pribudnúť 2,4 milióna m2 a v budúcom roku 2,6 milióna m2 priestorov nákupných centier. Na čele je Rusko s 2,3 miliónmi m2, ktoré majú byť dostavané do konca roka 2017 vrátane moskovského Las Vegas III (119.467 m2).
nákupní centrum

Na Slovensku v roku 2016neboli otvorené žiadne nákupné centrá. Vo výstavbe sú momentálne dve nákupné centrá, ktorých otvorenie je naplánované na rok 2017, čo bude znamenať 35.000 m2 novej modernej nákupnej plochy (Eperia v Prešove a Terminal v Banskej Bystrici). V súčasnosti je celková rozloha nákupných centier na Slovensku na úrovni 1.321.500 m2.

Invázia nákupných centier v Európe
Ohodnoťte příspěvek