Poznáte krajinu Eritreu?

Nedávne zblíženie východoafrickej krajiny s jej južným susedom, Etiópiou a skončením embarga znamená, že jej ekonomika má teraz šancu výrazne rásť.
 
Dúfame, že národ vyváža viac do sveta ako ľudia utekajúci z krajiny.
 
Keďže však Eritrea je naďalej autoritárskym štátom jednej strany, s silne militarizovanou spoločnosťou, pretrvávajú značné prekážky. Je to tiež jedna z najchudobnejších krajín v Afrike, ktorá má väčšinou hospodárstvo založené na poľnohospodárstve.

tábor
 
Yemane, Eritrejský expat žijúci v Európe, je súčasťou rozsiahlej diaspóry v krajine.
 
Odhaduje sa, že 1,5 milióna Eritrejčanov teraz žije v zámorí, častejšie po úteku z chudoby, alebo v krajine na dobu neurčitú vojenskú službu. To je viac ako jeden z piatich všetkých Eritrejčanov.
 
Yemane bol nedávno v Eritrei na dovolenke, v meste Massawa na pobreží Červeného mora. On tiež využil návštevu, aby urobil nejaký obchodný výskum.
 
Jeho spoločnosť dováža etiópske pivo do Európy a dúfa, že ho bude môcť exportovať cez Massawa. "To by bolo pre moju firmu oveľa jednoduchšie," hovorí.
 
Podnikateľský ex-pat v súčasnosti musí prepravovať fľaše cez malú pobrežnú krajinu Džibutsko, na juhovýchod Eritrei.
 
To bol prípad všetkých pozemných a morských vývozov z pevniny, ktoré boli zamknuté na pevnine, odkedy bola hraničná vojna v rokoch 1998 až 2000 s Eritreou, čo znamenalo, že krajina už nemohla pristupovať k eritrejským prístavom. To viedlo k vyrovnaniu studenej vojny medzi týmito dvoma krajinami na ďalších 18 rokov.

grafika
 
Ale v júli 2018 Abiy Ahmed, nový premiér Etiópie, podpísal historický mierový kontrakt s dlhoročným prezidentom Eritrey Isaiasom Afwerkim a hranica medzi oboma krajinami sa znovu otvorila.
 
To znamená, že etiópske tovary opäť začali prúdiť do Eritrei, zatiaľ čo Eritrejčania smerovali na juh, aby nakupovali v severných etiópskych mestách.
 
Potom, v novembri minulého roka, OSN zrušila svoje sankcie proti Eritrei, ktorá existovala deväť rokov.