Starostlivosť o zrkadlový nábytok

Umiestnenie

Pri aranžovaní miestnosti majte na pamäti, že zrkadlové plochy odrážajú svetlo, farby a vzory, ktoré podľa umiestnenia zrkadlového nábytku vyzerajú z každého uhla inak. Na jednej strane je nespornou výhodou, že posunutím nábytku nadobudne iný štýl, na druhej strane niekedy vyžaduje trochu umu umiestniť presklené plochy do harmónie s okolím tak, aby odrazová plocha vyzerala pekne, čisto, udržiavane. Sklo tiež odráža svetlo späť do miestnosti a rozžiari celú miestnosť, preto kombinácia zrkadiel a skla zaručene dodá jas, presvetlí všetko navôkol.
Premietnite si teda najskôr v mysli tvar miestnosti, umiestnenie zdrojov svetla, všetky farby, ktoré sa tam nachádzajú a vyberte podľa toho, ktorú časť miestnosti chcete oživiť a zdôrazniť, dať jej punc luxusu, tú správnu komodu, stolik pod tv, poličky či zrkadlový rám.

hotel
 

Starostlivosť

Nanešťastie, hypermoderný až sofistikovaný zrkadlový nábytok vyžaduje pravidelnú údržbu. Viditeľné sú na ňom všetky šmuhy, kvapky, odtlačky prstov, do očí bije každá chybička, puklinka, náznak nedokonalosti. Máme niekoľko overených tipov, ktoré Vám pomôžu, aby ste jeho čistenie zvládli rýchlo a ľahko:
 
*      Pravidelne utierajte prach handričkou s jemnými mikrovláknami, čím predídete priľnutiu prachu a ostane jagavý. Aj najtenšia vrstvička prachu zmatnie lesk a odrazové vlastnosti týchto plôch.
*      Ak sa rozhodnete upratovanie skomplikovať tým, že na nábytok položíte predmety, ktoré potom musíte zakaždým pri upratovaní odstrániť, nikdy ich neťahajte po povrchu. Môžete tak na ňom vytvoriť škrabance a otery. Buďte preto pri aranžovaní váz alebo iných doplnkov opatrní, vždy ich zodvihnite a pomaly položte naspäť.

*      Výrobcovia neodporúčajú skladovanie prchavých tekutín (lak na vlasy, parfumy, alkohol, telové mlieko) na zrkadlových povrchoch, ale, popravde, ak stolík používate ako kozmetický, tak presne tam sa má kozmetika nachádzať. Akokoľvek budete dávať pozor, aby neprišla do kontaktu s povrchom, stať sa to môže. Najdôležitejšie je ihneď reagovať a nenechať túto chémiu pôsobiť. Dokonca aj kvapkajúca voda, ktorá je na povrchu dlhodobo, môže spôsobiť jeho trvalé poškodenie.

*      Na čistenie nepoužívajte žiadne rozpúšťadlá, len prípravky určené na čistenie skla. Prípravok nestriekajte priamo na povrch, nasprejujte ho na handričku s mikrovláknami. Na čistenie môžete použiť prípadne aj zmes octu a vody, čím dosiahnete lesk a odstránite zvyšky mazu. Nikdy však nesiahajte po drogérii určenej na širokospektrálne odstraňovanie škvŕn, pretože tak riskujete trvalé narušenie zrkadlovej plochy.

zrcadlo

*      Ak vykonávate veľké upratovanie alebo údržbu, narábajte s nábytkom opatrne. Nikdy príliš nedoťahujte držiaky, kľučky a podobné prvky, pretože sklo môže ľahko prasknúť. Skrutkujte len do tej miery, aby nič neostalo príliš voľné.
*      Neumiestňujte tento druh nábytku do častí bytu alebo domu, kde sa môže premlieť naraz väčšie množstvo ľudí. V snahe vyhnúť sa niekomu môžete na ňom urobiť šmuhy alebo horšie, škrabance doplnkami.