Úžasný taštičkový matrac

Mnoho ľudí si zamieňa názvy matracov a niekedy ani netuší, ktoré sú ktoré. Aj medzi pružinovými alebo taštičkovými matracmi je to rovnako, niektorí ľudia si ich navzájom pletú. Aj keď taštičkový matrac je vlastne pružinový matrac, neplatí to naopak, nie každý pružinový matrac je aj taštičkový. Viete, aký je rozdiel medzi klasickým pružinovým a taštičkovým matracom?

Taštičkové matrace na rozdiel od klasických pružinových matracov nemajú pružiny navzájom pospájané. Pružinky sú uložené samostatne v malých textilných taštičkách.

matrac

Odtiaľ pochádza názov „taštičkové“. Pospájané sú medzi sebou iba taštičky, nie pružiny. A toto je ten najväčší rozdiel medzi pružinovými matracmi a taštičkovými matracmi. Každá pružinka môže samostatne reagovať, pri stlačení jednej pružiny zostanú ostatné v nezmenenom stave. Ak si ľahnete na taštičkový matrac Segum, dochádza k deformácii iba tých pružín, na ktoré je vyvíjaný priamo tlak. Matrace majú vysokú bodovú elasticitu, je to schopnosť kopírovať nerovnosti ľudského tela. Čím je vyššia hustota týchto pružín, tým vyššia je bodová elasticita. Samozrejme to znamená, že čím vyšší počet pružín má taštičkový matrac, tým je jeho kvalita vyššia. Pri porovnávaní dvoch taštičkových matracov je potrebné porovnávať rovnakú veličinu, čiže hustotu pružín. Nesmiete pritom zabúdať, že je rozdiel medzi celkovým počtom pružín matraca a medzi hustotou pružín, čiže počtu pružín na 1 m2.

calunena-postel-klara-svetlosiva-moderny-drevo-textil

V porovnaní s klasickými pružinovými matracmi obsahujú taštičkové matrace aj dvojnásobný počet pružiniek, jedná sa o luxusnejšie výrobky a teda aj cenovo drahšie. Ich životnosť sa počíta až na desiatky rokov. Aj na taštičkovom jadre je uložená spevňujúca textília, ktorá chráni matrac proti pretlačeniu pružín. Mäkšie taštičkové matrace obsahujú na povrchu mäkké peny a tie tvrdšie obsahujú na spevnenie napríklad vrstvu kokosovej dosky. Výhody taštičkových matracov sú, že majú vysokú bodovú elasticitu, sú veľmi vzdušné, nemusíte pri nich riešiť vetranie a dokážu podoprieť váhu človeka od 120 do 150 kg. Nevýhody taštičkových matracov sú cenovo drahšie a veľký počet pružiniek má za následok ich vysokú hmotnosť.