Možno je čas na výmenu vášho starého matraca!

Všetko má svoju životnosť a v závislosti od kvality daného produktu alebo jeho opotrebovanosti vravíme o životnosti nižšej alebo vyššej. A iné to samozrejme nie je ani s matracmi v našej posteli. Každému z nich „raz odzvoní“ a začnú byť faktorom nepohodlia či dokonca zlého spánku. Kedy je čas ten starý vymeniť a orientovať sa na nové matrace do postele?

spánok v posteli

Tak prvým faktorom možnej výmeny je otázka, koľko ten svoj súčasný matrac už vlastne používate. Ak je to niekoľko rokov, respektíve ak to už môže byť 7 rokov alebo viac, tak aj ten kvalitnejší si už pravdepodobne pýta výmenu. Už len z hygienického hľadiska za predpokladu, ak na tomto matraci spíme každý jeden deň, respektíve noc a je zrejmé, že sa v ňom nahromadil kopec baktérií.

Pri niektorých menej kvalitných typoch ale môže nastať opotrebovanie skôr a mať aj iný dôvod, než len ten hygienický. Dokážu sa totiž už po pár rokoch riadne preležať a stratiť svoj komfort, nevraviac o priehlbinách či dokonca trhlinách. V takomto prípade je tých dôvodov dostatok k tomu, aby bola daná súčasť vymenená a tentokrát ideálne za kvalitnejšiu voľbu.

Do tretice dokáže byť dôvodom fakt, že súčasný matrac vám v podstate nevyhovoval už od novoty. Či už ide napr. o jeho tvrdosť, rozmery, materiál, či zlé anti-alergické vlastnosti. Jednoducho sa vám nedokázal prispôsobiť, a to ani vašej obľúbenej polohe pri spánku.

spánok, relax

Ako teda tentokrát vybrať správne?

Vždy je oceniteľnou výhodou, ak si matrac pred kúpou máte kde vyskúšať, čiže ideálne v kamennej predajni. Následne je vhodné zamerať sa na jeho vyhovujúci stupeň tvrdosti, ďalej myslieť na 20 cm rezervu z hľadiska výšky matraca a vašej postavy. A pokiaľ si napr. želáte, aby si táto súčasť dokázala zapamätať vašu preferovanú polohu pri spánku, vhodné sú typy s pamäťovou penou. Pre alergikov sa zas hodí zamerať sa na anti-alergický materiál. Kvalitné zloženie oceníme aj v prípade hygieny a tendencie vyššej životnosti.