Najväčší vodopád aký existoval

Kaskádové vrchy v štáte Washington rozdeľujú krajinu na dve úplne rozdielne klimatické zóny. Západ patrí vlhkým lesom, sčasti pokrytými snehom a na tomto území nájdete všetky tri Washingtonské národné parky. Východ vrchov je ukrytý pred svetom, dominuje tam polopúšť, trávnaté územia a skaly.

Pred 13 000 až 15 000 rokmi vytváral obrovský ľadovec priehradu pre jazero Missoula. Pre porovnanie, v tomto jazere bolo polovičné množstvo vody ako v Michiganskom jazere. Ako sa ľadovec vplyvom otepľovania postupne topil, steny priehrady sa oslabovali a priehrada sa napokon prelomila.

řeka

Ohromný prúd náhle uvoľnenej vody bol taký silný, že vyhĺbil kaňon, ktorý sa zarezával až cez silné vrstvy čadiču, jednej z najodolnejších foriem skál. Stekajúca voda vytvorila 200 metrov hlboký a 96 kilometrov dlhý kaňon.
Záplavy, ktoré vznikli po pretrhnutí ľadovcovej priehrady, formovali krajinu naozaj výrazne a ešte dnes je ľahké nájsť geologické štruktúry, ktoré rozprávajú tento príbeh. Miestom, kde sa kedysi nachádzal niekdajší vodopád, je dnes zráz v tvare podkovy. Podkova obrovských rozmerov je dvakrát vyššia a trikrát širšia ako Niagarské vodopády, Na základe týchto meraní sa toto miesto stalo najväčším potvrdeným vodopádom v histórii Zeme.

Vedci zistili, že ľadovcová voda sa z priehrady vyliala rýchlosťou viac ako 100 km/h a vytvorila 300 metrov vysokú prívalovú vlnu. Všetko, čo prúdu vody stálo v ceste, bolo odnesené. Celá terajšia podoba kaňonu Grand Coulee bola vybrúsená iba za týždeň. Zvyšky odnesených skál sú porozhadzované po Wahingtone a častiach Oregonu.

Civilizácia do tohto kútu sveta prenikla len pred 100 rokmi, keď začali ľudia osídľovať oblasti pri čírych jazerách, ktoré vypĺňajú dno kaňonu a zakladať malé dediny. Tieto jazerá sú jednými z najväčších svetových zdrojov vody, pretínajú údolia a poskytujú obživu rybárom.

létání

Pre turistov sú lákadlom malebné zákutia rieky Palouse a jej vodopády. Nachádzajú sa v štátnom parku, ktorý ponúka priestor na rekreáciu. Samotný vodopád je 60 metrov vysoký a kaňon je vrytý do hĺbky 115 metrov. Koryto rieky Palouse sa kľukatí až 268 kilometrov, ak chcete vidieť vodopád a kaňon, navštívte asi 6,5 kilometra dlhý úsek pred jej stretnutím sa s riekou Snake.