Ako znížiť náklady na domácnosť

Podľa odborníkov a skúseností sa najviac peňazí stratí vo vykurovaní. Teplo pre vykurovanie predstavuje najväčšiu položku v spotrebe energie. Zvlášť potom v starších a nezateplených domoch, stojí vykurovanie najviac peňazí v porovnaní s platbami za ostatné energie. Preto sa dnes hojne stavajú nízkoenergetické a dokonca aj pasívne domy a staré domy sa zatepľujú.

Zateplenie      Zateplenie síce príde na tisíce euro, ale investícia sa vzhľadom k cenám energii určite oplatí. Podľa odborníkov a na základe skúseností sa týmto krokom ušetrí, dvadsať až päťdesiat percent nákladov na vykurovanie. Ak zároveň vymeníte okná a dáte do nich trojsklá, utečie Vám až päťkrát menej tepla ako u netesných starých okien.
elektrická měřidla
Zmena zdroja vykurovania  So zateplením domu, by mala ísť ruka v ruke aj zmena zdroja, alebo aspoň úprava vykurovacieho systému. Pokiaľ kúrite najdrahšími druhmi, medzi ktoré patrí elektrina alebo ľahké vykurovacie oleje, vymeňte ich za lacnejšie, ako napr. drevo, biomasu, tepelné čerpadlo, alebo zemný plyn s kondenzačným kotlom.

Moderné zdroje vykurovania           Ale aj keď v súčasnej dobe používate plyn, uhlie alebo drevo, je určite na mieste výmena kotla. S moderným kotlom s menšou spotrebou a väčším výkonom ušetríte päť až dvadsať percent nákladov na vykurovanie, čo je asi 180 eur.

Spotreba vody            Menšiu spotrebu vody Vám zabezpečia úsporné batérie s perlátormi, ktoré prisávajú vzduch, čím sa navyše ešte zvyšuje tzv. zmáčavosť vody. Rovnako tak ušetríte používaním úsporných sprchových hlavíc a úsporným splachovacím ventilom na WC. Ušetriť sa tak dá až tridsať percent vody.
rozdvojka s mnoha zásuvkami
Varenie          Dôležitou kapitolou sú elektrické spotrebiče, ako je napríklad sporák. Kto je odkázaný na elektrinu a stále používa sporák s liatinovými platničkami, vyhadzuje tak peniaze oknom. Indukčné platničky pracujú neuveriteľne rýchlo a spotreba elektriny je výrazne nižšia.

Kuchynské spotrebiče           Najvyššiu spotrebu elektriny máva v domácnosti chladnička. Pätnásť rokov stará, kombinovaná chladnička, spotrebuje trikrát viac elektriny, než rovnako veľká nová. Pri kúpe novej sa orientujte podľa energetického štítku. To isté platí pre práčky, sušičky, umývačky a mrazničky.

A malá rada na záver. Televízor, DVD, magnetofón, rádio, set top box alebo hifi veža, ktoré máte v obývačke, zapnite do predlžovacieho kábla s vypínačom a na noc, alebo pri odchode z domova sa všetky vypnú naraz.