Cirkus zvaný Cirque du Soleil

Nemusíme byť už deťmi, aby sme sa tešili na fantastické výkony akrobatov, klaunov či krotiteľov zvierat v cirkuse, ktoré majú dlhodobú tradíciu. Pozrieť si neuveriteľné a niekedy až takmer nadľudské výkony na hrazdách alebo pri žonglovaní s kuželkami či kruhmi je zaujímavé pre každú vekovú kategóriu.

šašek

Výročie vzniku pripomína aj kniha
Cirkusom môžeme nazvať kočovnú skupinu ľudí, ktorí sa presúvajú z mesta do mesta, aby predviedli svoju šou čo najväčšiemu počtu divákov. Ľudia, ktorí v ňom pracujú, sú väčšinou akrobati, krotitelia zvierat alebo klauni či kúzelníci. Predstavenia sú v dnešnej dobe odlišné od tých, s ktorými vystupovali v minulosti. V novodobom cirkuse majú snahu diváka zaujať predovšetkým trampolína dramatickým umením, ktoré predvádzajú umelci-artisti. Medzi svetovo uznávané a najznámejšie patrí Cirque du Soleil, ktorý fascinuje nielen svojimi prepracovanými vystúpeniami, ale samotným spôsobom svojho vzniku. Začalo sa to v mestečku Baie-Saint-Paul neďaleko provincie Quebec v Kanade začiatkom 80-tych rokov minulého storočia. Po mestečku predvádzala ohňovú šou, žonglovala a tancovala skupina farebných postáv a všimol si ich zberač jabĺk Gilles Ste-Croix, ktorý ich objavil ako pouličné divadlo, a tak vznikol Cirque du Soleil, ktorého sa stal viceprezidentom. So svojim prvým predstavením vystúpili pod názvom Le Grand Tour práve v Quebecu. Od roku 1992 mali svoje vystúpenia aj v Japonsku a do Európy sa dostali v roku 1995. V roku 2004 bolo 20-te výročie založenia cirkusu a pri tejto príležitosti vznikla aj kniha, ktorá nesie názov 20 rokov pod Slnkom. Cirkus sa postupom času rozširoval o nových členov, a tak v roku 2001 zaberal javisko s rozlohou 15, 000 m2. Spolupracoval aj s mnohými osobnosťami z kultúrneho života a šoubiznisu, ako James Cameron, Madonna a podobne.

cirkus

Nevynechali ani Slovensko
Na Slovensko prišiel prvýkrát v roku 2012 so šou s názvom Saltimbanco. V ňom sa predstavilo 53 artistov, spevákov a hercov spolu s muzikantmi a 120 členov cirkusu. Kostýmy im šijú v krajčírskych dielňach v Montreale a každý z účinkujúcich ich má okolo troch až päť. Perú ich vo vlastných práčkach s ekologickými pracími prostriedkami.
Úspech Cirque du Soleil spočíva predovšetkým v pevnej väzbe medzi divákmi a umelcami na celom svete. Vidieť ich vystúpenie je zážitkom na celý život.