Nesmrteľné kráľovné na mólach – biela a čierna

Prečo čierna a biela farba budú vždy v móde? Sú tak kontrastné a súčasne tak doplňujúce, aj keď vo všeobecnosti nie sú považované za farby.  Ak siahnete po oblečení v týchto farbách, určite nič nepokazíte, môžete sa do nich obliecť počas pracovného dňa ako aj počas spoločenského večera.

Klasické šaty oživíte či už viac, alebo menej výraznými šperkami a doplnkami a úplne tým zmeníte celý svoj vzhľad. Aj väčšina formálneho oblečenia je zložená práve z týchto dvoch farieb. Je už na Vás, či chcete pôsobiť formálne, elegantne, alebo spoločensky. Navyše kombinácia týchto farieb ako tmy a svetla má aj veľmi silný symbolický význam v duchovnom živote. Príkladom je tradičný symbol duality či rovnováhy medzi protikladmi – Jin a Jang.

Čierna
Čierna je farbou tmy, temnoty, noci, smútku, či konca. Je farbou silných osobností, často riadiacich sa  heslom : “Prestanem nosiť čiernu, keď vymyslia tmavšiu farbu.“ Pod rúškom tajomnosti sa do nej obliekali a zahaľovali aj rôzni hrdinovia a legendy. Nenájdete večierok, kde by dámy nesiahli po čiernej róbe a to nielen preto, že opticky zoštíhľuje. Ak pridáte kombináciu s krajkou, či čipkou môže Vám dodať sexi vzhľad alebo vznešenosť. Ak chceme zájsť do extravagancie, nájdeme aj čierne svadobné šaty.

Biela
Biela farba  je presným protikladom čiernej a predstavuje svetlo, deň, čistotu, nepoškvrnenosť, nevinnosť a je symbolom nových začiatkov. Práve preto si ju obliekajú nevesty. Anjeli zobrazení v bielej predstavujú dokonalosť nebeskej čistoty . Lekári a zdravotné sestry oblečení v tejto farbe pôsobia ako poslovia nádeje. Dokonalosť bielej vyjadruje aj sneh ale zároveň zahŕňa aj jej chlad. Zaujímavosťou je, že v čínskej tradícii je naopak farbou smútočnou, smrti a farbou duchov.

Čierna a biela
Okrem nestarnúcej kombinácie jednotlivých kúskov oblečenia v týchto farbách, udávajú  hity sezón aj rôzne vzory a  ich variácie – od bodkovaných, pásikových, šachovnicových, cez zvieracie – leopardí vzor, zebrový, tigrovaný  a podobne . Pri ich výbere treba byť opatrní, pretože nie vždy to, čo je v móde, nám aj pristane. Dôležité je, aby sme sa cítili dobre a pohodlne. Aj keď múdrosť vraví, že „Šaty robia človeka“ –  je rovnako dôležité, ako prezentuje šaty ten kto ich nosí.