Nesmrteľné kráľovné na mólach – biela a čierna

Prečo čierna a biela farba budú vždy v móde? Sú tak kontrastné a súčasne tak doplňujúce, aj keď vo všeobecnosti nie sú považované za farby.  Ak siahnete po oblečení v týchto farbách, určite nič nepokazíte, môžete sa do nich obliecť počas pracovného dňa ako aj počas spoločenského večera.
žena ve svetru
Klasické šaty oživíte či už viac, alebo menej výraznými šperkami a doplnkami a úplne tým zmeníte celý svoj vzhľad. Aj väčšina formálneho oblečenia je zložená práve z týchto dvoch farieb. Je už na Vás, či chcete pôsobiť formálne, elegantne, alebo spoločensky. Navyše kombinácia týchto farieb ako tmy a svetla má aj veľmi silný symbolický význam v duchovnom živote. Príkladom je tradičný symbol duality či rovnováhy medzi protikladmi – Jin a Jang.

Čierna
Čierna je farbou tmy, temnoty, noci, smútku, či konca. Je farbou silných osobností, často riadiacich sa  heslom : “Prestanem nosiť čiernu, keď vymyslia tmavšiu farbu.“ Pod rúškom tajomnosti sa do nej obliekali a zahaľovali aj rôzni hrdinovia a legendy. Nenájdete večierok, kde by dámy nesiahli po čiernej róbe a to nielen preto, že opticky zoštíhľuje. Ak pridáte kombináciu s krajkou, či čipkou môže Vám dodať sexi vzhľad alebo vznešenosť. Ak chceme zájsť do extravagancie, nájdeme aj čierne svadobné šaty.
žena s tygrem
Biela
Biela farba  je presným protikladom čiernej a predstavuje svetlo, deň, čistotu, nepoškvrnenosť, nevinnosť a je symbolom nových začiatkov. Práve preto si ju obliekajú nevesty. Anjeli zobrazení v bielej predstavujú dokonalosť nebeskej čistoty . Lekári a zdravotné sestry oblečení v tejto farbe pôsobia ako poslovia nádeje. Dokonalosť bielej vyjadruje aj sneh ale zároveň zahŕňa aj jej chlad. Zaujímavosťou je, že v čínskej tradícii je naopak farbou smútočnou, smrti a farbou duchov.

Čierna a biela
Okrem nestarnúcej kombinácie jednotlivých kúskov oblečenia v týchto farbách, udávajú  hity sezón aj rôzne vzory a  ich variácie – od bodkovaných, pásikových, šachovnicových, cez zvieracie – leopardí vzor, zebrový, tigrovaný  a podobne . Pri ich výbere treba byť opatrní, pretože nie vždy to, čo je v móde, nám aj pristane. Dôležité je, aby sme sa cítili dobre a pohodlne. Aj keď múdrosť vraví, že „Šaty robia človeka“ –  je rovnako dôležité, ako prezentuje šaty ten kto ich nosí.