Porcelánové výrobky a ich obľuba

Voda je surovina, bez ktorej neexistuje život, a to vedeli ľudia už od nepamäti. Pri migrovaní do vzdialenejších miest preto potrebovali vziať si so sebou aj zásoby vody, čo bol ale problém, keďže nemali nádoby, do ktorých by si ju nabrali. Boli nútení vymyslieť niečo, v čom si vodu uchovajú na dlhší čas.

porcelán

Všetko to začalo hlinou

Najprv vyrábali nádoby z hliny, ktoré používali aj ako zásobárne vody na cestách. Prvé nádoby sa vyrábali z hliny sušením na slnku, ale neboli veľmi trvácne, ľahko sa totiž rozbili, pretože boli krehké. Podstata výroby hlinených nádob spočívala v spracovaní špeciálnej hliny a vody na mazľavú hmotu, ktorú potom spracovali do rôznych tvarov, či už misiek, amfor alebo akýchsi fliaš. Hotový výrobok vložili do pece a nechali ho vypáliť pri teplote, ktorá dosahovala aj 1000 stupňov Celzia. Vysoká teplota zabezpečila pevnosť a trvácnosť nádoby. Na vypálený výrobok sa potom naniesla glazúra, ide o povrchovú úpravu, ktorej úlohou bolo zabezpečiť, aby nádoba mala v prvom rade nepriepustný, ale hladký povrch. Na glazúru sa potom dobre nanášali farby, čím sa ozdobovali a skrášľovali tieto výrobky. Spôsoby a námety záviseli od fantázie človeka, ktorý nádobu ozdoboval. Tu už hovoríme o porcelánových nádobách.

keramika

Čínsky porcelán je top
Asi medzi najznámejší na svete patrí „čínsky porcelán“, ktorý je v súčasnosti veľmi drahý, keďže je aj vzácny. Starí číňania dokonalo ovládali výrobu porcelánu a jeho kvalita sa zachovala dodnes. Čínsky porcelán je známy a vyhľadávaný na celom svete, aj keď práve žijeme v „dobe plastovej“, porcelán nestráca na hodnote. Hlavné je, aby bol udržiavaný v dobrom stave, vtedy je to investícia tak povediac na celý život. U nás je tradíciou mladomanželom venovať ako svadobný dar kvalitné porcelánové súpravy. Tak ako manželský sľub je na celý život, takú istú životnosť má aj kvalitný porcelán.