Profesionálne vodičky u nás

Automobilový svet už viac nie je len doménou mužského pohlavia. Aj nežné pohlavie sa dostáva nielen do oblasti bežného vedenia motorového vozidla, ale aj do oblastí výroby, dizajnu či vodiča. Motoristky sú dnes sebavedomejšie a odvážnejšie v porovnaní s vodičkami minulého storočia. Ženy sa čoraz častejšie ocitajú v pozíciách vodičiek mestskej hromadnej dopravy, diaľkovej dopravy, taxislužieb ale aj na pretekárskych dráhach, kde majú aj samostatné preteky.
zlaté šperky
V Čechách a na Slovensku
Za posledných 32 rokov pribudla v Čechách zhruba polovica profesionálnych vodičiek nákladných vozidiel. Výrazne vzrástol aj počet vodičiek električiek, trolejbusov a hlavne autobusov ČSAD. Vodičky z povolania s vyváženým psychologickým a mravným profilom jazdia bez problémov a bez nehôd. Vyrovnajú sa „pánom vodičom“ a hociktorých aj predbehnú. Nežné pohlavie dnes exceluje aj na pretekárskych dráhach. Po vzore českej pretekárky Elišky Junkové z prvej tretiny dvadsiateho storočia úspešne súťaží na okruhoch, v rallye a na výkonných motocykloch približne 20 mladých žien. Česká herečka Zora Jandová strávila napríklad v polovici dvadsiatych rokov dva roky za volantom športového auta.
žena v autě
Hovorí: „Vždy som inklinovala k rýchlosti a vďaka pretekaniu som získala aj rýchlu reakciu.“ Na Slovensku je automobilových pretekárok veľmi málo. Lotus Ladies Cup sú okruhové preteky na rovnakých autách značky Lotus Elise. Ide o sériové autá, doplnené o bezpečnostné prvky nevyhnutné pre preteky na okruhoch. Všetky majú rovnaké parametre, vďaka čomu sú preteky veľmi vyrovnané a ak technika nezlyhá, o víťazovi rozhoduje len a len vodič. Ide o jedinú svetovú súťaž, kde pretekajú výhradne zástupkyne nežného pokolenia. Slovenské farby v nej už v druhej sezóne reprezentuje tridsaťročná Veronika Vanyová, viacnásobná majsterka Slovenska  v pretekoch do vrchu, ktorá jazdí aj na motokárach. Pretekárka pochádzajúca z Tvrdošoviec skončila v minulej sezóne spomedzi desiatich jazdkýň na štvrtom mieste.