Rozbehnite biznis s kúpenou firmou

Ste začínajúci podnikateľ alebo naopak ten skúsený, ktorý však zacítil príležitosť rozbehnúť nový biznis?

V oboch prípadoch, ak máte v pláne väčšie podnikateľské plány, bude potrebné rozbehnúť ich s vašou firmou.

Podnikateľ telefonuje

A že žiadnu nemáte? To je dôvod, prečo si ju v takomto prípade budete musieť založiť tým, že ju zapíšete do Obchodného registra SR, alebo si už založenú firmu môžete kúpiť. A tieto kupujú tiež skúsení podnikatelia, ktorí k svojim plánovaným aktivitám potrebujú spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.), čo je zároveň najobľúbenejšia podnikateľská forma.

  • Kúpiť už založenú firmu predstavuje hlavne časovú výhodu. K takejto obchodnej spoločnosti sa dostanete oveľa skôr a ušetríte si aj niekoľko pomerne komplikovaných administratívnych záležitostí. Kúpa prebehne tak, že sa na vás prepíše obchodný podiel spoločnosti.

Ak sa teda rozhodnete pre kúpu a nie pre založenie, pravdepodobne budete vyberať zo zoznamu dostupných firiem na predaj. Tu natrafíte na tie skúsené, resp. na tie s históriou, čo už majú za sebou obchodnú minulosť (niekedy aj skutočne pestrú a dlhoročnú), alebo si môžete kúpiť ready made sro.

Podarnie rúk, počítač

Ako sme naznačili, tie s históriou sú považované za „skúsené“, teda na podnikateľskom poli si už prešli mnohými obchodnými záležitosťami, okrem založenia tiež napríklad rôznymi transakciami a plnením firemných, finančných či obchodných pohľadávok. Budia meno skúseného subjektu, môžu mať tiež známe obchodné meno, ale musia byť preverené a musia mať odstránené všetky záväzky zo svojej minulosti.

V opačnom prípade sú tu predzaložené, ale čerstvé „ready“ eseročky. Teda také, ktoré prešli svojim založením, sú zapísané v Obchodnom registri, je pri nich zapísaných niekoľko živností, veľa eseročiek sú aj registrované na daňovom úrade a bolo pri nich zaplatené základné imanie. Tieto budú na trhu nováčikom, no je pri nich menšie riziko nevybavených záväzkov či pohľadávok.