Všetko o diaľničných známkach

Ak často cestujete po diaľniciach , potrebujete diaľničnú známku. To vedia podstate všetci. Od roku 2014 však prešlo lepenie diaľničných známok na čelné sklo na elektronickú podobu. Vďaka elektronickým diaľničným známkam sa znížili pokuty no nedostatky aj tak ostali.
město z výšky

 
Poplatky doma aj v zahraničí
 
·         Elektronická známka sa týka všetkých áut do 3.5 tóny a ak je nad 3.5 tóny v tomto prípade sa platí mýtne. Poplatky sa nezmenia a ostávajú tak ako sú. Škoda že ročná elektronická diaľničná známka platí len od mesiaca zoskupenia do nového roka do januára. Ľuďom to robí problém , pretože by ako by časť peňazí vyhodili niekam do vzduchu. Od roku 2018 bude platiť diaľničná známka aj v Rakúsku. Na výber bude klasická desaťdňová, dvoj mesačná, a ročná . Aká je cena v okolitých krajinách ?
 
Ø  Česko        10 dňová       približne 12 eur
                        30 dňová        14 eur
                               Ročná             57 eur
 
Ø  Rakúsko –          10 dňová  okolo 9 eur
–                                     30 okolo 17 eur
                                 Ročná – 87 eur
 
Ø  Maďarsko         10 dňová – cca 10 eur
                        Mesačná – 16 eur
                         Ročná – 140 eur
 
Ø  Slovinsko              10 dňová – 15 eur
                                    Mesačná – 30
                                   Ročná – 110 eur
 
·         Ako to bude s pokutám ak nebudete mať diaľničnú známku ? Po minulé roky diaľničná spoločnosť vyzbierala peňazí viac ako dosť a dokonca znížili pokuty pre neplatičov.
tunel na dálnici

Kontrolovať vodičov , či majú diaľničné známky bude kamerový systém ktorý sníma ešpezetky na autách ktorý následne vygeneruje či máte alebo nemáte zaplatenú diaľničnú známku. Na diaľniciach vás teda nikto nezastaví , ale za to vám poslúži pokutu k vám domov. Jednorazová pokuta bola 300 eur , a v roku 2016 klesla na 150 eur a pokiaľ si bude vodič vedomú a zaplatí pokutu do 15 dní sám , zaplatí 100 eur.