Záhrada je miestom relaxu

Záhrada je koníčkom, životným štýlom, potrebou ale aj pýchou či radosťou. Nemalo by to byť ale miesto, z ktorého budeme odchádzať s bolesťou. Prečo spomíname bolesť? Každý, kto usilovne pracuje v záhrade vie, že táto aktivita je nielen relaxom ale aj cvičením. Zmeny postojov, kľačanie, zhrbený chrbát… Kto si predstavuje záhradu ako pokojné miesto, kde si oddýchne, bude možno prekvapený. Zeleninová záhrada potrebuje aktívnu starostlivosť počas celého roku. Jarný štart je už za nami, prichádza nové obdobie. Kým počas jari v záhrade prebieha orba a príprava zemi na sadenie semien alebo priesad, v máji máme iné povinnosti.

práca v záhrade je v plnom prúde

Väčšina semienok už vyklíčila, mladé sadenice rastlín sú už vysadené v záhonoch. Prichádza druhá etapa zeleninovej záhrady, na ktorú by sme nemali zabúdať. Je ňou udržiavanie, prihnojovanie a prípadný postrek mladých rastlín. Bohužiaľ burina aj napriek úmornej snahe záhradkárov, dokáže narobiť vrásky na čele. Aby mladé rastliny prosperovali, je potrebné v tomto období vyplievať záhony. Mladé rastliny tak budú mať viac priestoru na rast. V tomto období prichádza na rad aj takzvané kopcovanie zemiakov. Ak rastlina dosiahne výšku približne 10 cm je potrebné prihrnúť ju zemou, aby sa hľuzy mali kde tvoriť, keďže rastlina nerastie do hĺbky. Pri výške 20 cm vykonávame posledné prihrnutie zemi. Pre bohatú úrodu je potrebné viaceré druhy zeleniny prihnojovať. Je pritom na vás aký typ hnojiva zvolíte. Na trhu máme k dispozícií hnojivá rozpustné vo vode – tie následne použijeme ako zálievku alebo postrek priamo na listy. A hnojivá zakomponovateľné do zeme.

Správna manipulácia a skladovanie ochráni úrodu

Ak sme sa snažili počas celej sezóny o zeleninovú záhradu starať poctivo, úroda bude naozaj bohatá. Tu robí veľa záhradkárov pri zbere veľkú chybu. Zber a uskladnenie nie je len tak. Pri častých chybách je úroda znehodnotená a teda aj naše snaženie príde naprázdno. Ďalším negatívom je zlá manipulácia s bremenom. Záhradkár tak môže ľahko prísť k bolestiam chrbtice. Aby sme predišli možnému poškodeniu plodov, používame prepravku na zeleninu. Okrem toho, že je pevná, je možné v nej zeleninu aj uskladniť – prepravky sú stohovateľné. Je vhodná aj pri manipulácii samotným záhradkárom. Vďaka ergonomickým držiakom je váha rozložená a šetrí chrbticu.