Základná výbava každej mačky

Budete mať novú mačičku? Super, skvelé! Tešíme sa s vami. Pre istotu si však pozrite náš pomocný zoznam vecí, ktoré by mala mať cica zabezpečené ešte predtým ako si ju prinesiete domov. Upozorňujem, že článok je venovaný zodpovednému chovu mačiek, teda tým mačičkám, ktoré bývajú celoročne vnútri.kočka domácí.jpg

  • Domček

Veľmi nezáleží na tom, aký domček mačke vyberiete. Hlavne aby bol teplučký, mäkkučký a pohodlný. Určite jej spravíte radosť ak bude domček čo najviac pripomínať jaskyňu. Ak však chcete cicu potešiť, k šťastiu jej postačí lepenková škatuľa. Tie mačky milujú!
Každopádne, pelech umiestnite na miesto bez prievanu a ideálne tam, kde bude mať mačička rozhľad. Už ho potom nepresúvajte!

  • Prepravka

Tá sa vám zíde v prípade, že vaša návšteva nemá rada mačky alebo sa ich bojí. Rovnako dobre poslúži pri cestovaní na veterinu alebo na dovolenku. Odporúčame plastovú, dobre sa udržuje.

  • Záchod a podstieľka

Dopredu sa nedá povedať, či vaša mačička bude mať rada záchody otvorené alebo zavreté. Počítajte s tým, že si bude vyberať. Rovnako je to s podstieľkou, poraďte sa s inými chovateľmi aké majú skúsenosti. Platí rovnica, že počet záchodov = počet mačiek +1. Je tak preto, že mačka už nepôjde na záchod, ktorý predtým použila iná mačka.

  • Misky

Potrebujete dve. Na vodu a na žrádlo. Eventuálne tretiu na čerstvé žrádlo, napr. mäso.

  • Škrabadlo

Vyberte také, ktoré bude stabilné a dosť veľké pre vašu mačičku v dospelosti.kočka zívá.jpg

  • Hrebeň a kefa

Budete ich potrebovať hlavne v prípade, že je vaša mačička dlhosrstá. O takúto srsť sa treba starať pravidelne inak splstnatie. Vytvorené dredy je potom treba vystrihať a srsť s holými miestami predsa nesluší žiadnej mačke.

  • Hračky

Hračkou pre mačku môže byť čokoľvek. Trh je rozmanitý. Zoženiete už všetko, od pískajúcich myší až po udice. Myslite na to, že cicky sú lovci a budú naháňať čokoľvek vrátane vašich šnúrok od topánok a staniolových guličiek.