10 zvierat, ktoré žijú na svete najkratšie

Faktory ako metabolizmus, životné prostredie či spôsob života ovplyvňujú dĺžku života nielen u ľudí, ale nevyhýbajú sa ani zvieracej ríši. Priblížime vám desať druhov zvierat, ktorých život na tomto svete trvá len kratúčko.

chameleon
 
1.Podenka
Podenku zvyknú nazývať aj„jednodňový hmyz“. Patrí medzi mikroskopické zvieratá ažije len 24 hodín. Jej cieľom v živote je rozmnožovanie.
2.Brušnobrvce
Brušnobrvky patria k vodným živočíchom, veľkosťou sú drobné, merajú len 1-3 mm a žijú iba 3 dni. Zaujímavé sú tým, každý jedinec má samičie aj samčie pohlavné ústroje.
3.Mucha
Mucha je nám dobre známa otravná potvora, ktorá sa dožije asi len 4 týždňov, aj keď je schopná naklásť aj 1000 vajíčok.
4.Šidlo veľké
Na svete existuje 5 000 druhov vážok a dožívajú sa asi 4 mesiacov, lebo sú ľahkou korisťou pre vtáky a pavúky.
5.Myš domáca
Myš patrí medzi bežné zvieratá, jej vek je asi 1 rok. Pred predátormi ju chráni rýchlosť a krátke telo.
6.Chameleón leopardí
Plaz, ktorý žije najkratšie na svete, je chameleón leopardí. Dožíva sa len jedného roka. Vyskytuje sa na Madagaskare a odtiaľ sa rozšíril do ostatných častí sveta. Svoju farbu mení najrýchlejšie spomedzi chameleónov.

váška

7.Živorodka
Vzrastom drobná rybka má pôvod v Mexiku a Severnej Amerike. Ak sú živorodky chované v domácnosti, dožívajú sa vyššieho veku ako žijúce voľne v prírode. Priemerná dĺžka dožitia je asi 2 roky.
8.Včelia matka
Včelu presne zaradiť do tejto skupinky je ťažké, pretože dĺžka jej života záleží na postavení v hierarchii. Matka sa dožíva 3-5 rokov, robotnice v období, keď intenzívne pracujú asi 30-40 dní alebo 8-9 mesiacov, ak sa vyliahnu na jeseň.
9.Morča domáce
Domovom morčiat je Južná Afrika a medzi deťmi sú veľmi obľúbené, no dožívajú sa len štyroch rokov. Postihujú ich mnohé choroby, napríklad zápal priedušiek alebo skorbut.
10.Králik domáci
Králik môže žiť kdekoľvek na svete. Máva rôzne veľkosti a farby, ale, bohužiaľ, krátky život, len okolo 8-12 rokov. V mnohých prípadoch sa u králika vyskytuje rakovina maternice a tiež nadmerné ukladanie tuku. Koreňová zelenina, hlavne mrkva, s ktorou ho častokrát vyobrazujú v rozprávkach, mu paradoxne môže spôsobiť zdravotné komplikácie.
 

5/5 - (1 vote)