Aj psíky majú radi leto

Je leto – prázdniny, slniečko – zábava. Kto by len nebol rád, že môže tráviť čas so svojím psom? Je čas dovoleniek a psík si to predsa môže s vami užívať. No má to v sebe aj temné stránky…
pes a zmrzlina

Negatívne aspekty leta

Tak ako každý pes je určite aj ten Váš rád, keď sa oteplí a môže s Vami tráviť viac času vonku. No dávajte si pozor! Kvôli globálnemu otepľovaniu sa naše pásmo presúva pod charakter tropickejšieho obdobia – čas, kedy tropické štyridsať stupňové teploty sme mohli vidieť len v dovolenkových destináciách ako sú Grécko, Taliansko, Chorvátsko, je už minulosťou. Čoraz viac sa u nás na Slovensku udomácnili teploty tak vysoké, že to býva až nebezpečné. Musíme si uvedomiť, že nielen nám, ale hlavne nášmu štvornohému miláčikovi tieto vysoké teploty nesvedčia – psi sa dokážu ochladzovať len pomocou jazyka, nie pomocou potenia ako u ľudí, čo je v extrémne vysokých teplotách dosť málo. I u psov platí teplotná výstraha a v čase obeda by nemali vychádzať von. I keď sa váš pes z vychádzky teší, počas najvyšších teplôt by mal ostať doma, lebo by sa ľahko mohlo stať, že na ceste domov skolabuje. Pes si totiž nedokáže domyslieť, že trasou, ktorou prejde smerom tam, musí prejsť aj naspäť.
teriér s hadicí

Ak idete so psom von, mali by ste prechádzky presunúť na skoré ranné hodiny do siedmej hodiny ráno, nakoľko už teplota po ôsmej hodine drasticky stúpa nahor. Taktiež brávajte so sebou prenosnú misku na vodu a trochu vody.

Vodné zdroje

Ak ste sa preto rozhodli so svojím štvornohým miláčikom ísť k vode, aby ste mu od horúčavy odbremenili, dávajte pozor! Nie všetky vodné zdroje sú bezpečné – nielen kvôli prípadným úrazom (ak je vo vode skrytý prúd či sa vo vode nachádza bagrová jama, ktorú z vody nevidieť a i.), ale môže byť voda i po hygienickej stránke nevyhovujúca – ak sa v nej nachádza veľké množstvo rias a silíc, môže v psovi spôsobiť zápaly spojiviek, či keď sa jej pes napije i ťažšie zdravotné problémy. Vodou sa tiež šíria aj niektoré baktérie a vírusy: pes sa môže nakaziť ich napitím, čo môže mať aj smrteľné následky. Preto je na mieste dobre sa oboznámiť s vodnými zdrojmi, kde idete so svojím psom plávať.
pes na louce

Cesta autom

Ak sa chystáte so psom na dovolenku, vyberte sa na cestu v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách, aby ste predišli prehriatiu psa – taktiež nikdy nenechávajte psa samého v aute bez dozoru! Môže sa prehriať a to môže mať preňho až fatálne následky!