Slnko, Seno, Hoštice

Dedinky majú to svoje čaro, ktoré sa logikou a dôvodmi ťažko vysvetľuje. Ale to čaro tam je. Ide z nich akýsi pokoj, krása jednoduchosti. Príroda všade naokolo, len pár áut za deň, nevidíme tam ten mestský chaos. Ľudí tam žije menej, avšak viac-menej sa poznajú aspoň z videnia. Ale v mnohým prípadoch aj osobne. Vyrastajú spolu a už sa medzi sebou dobre poznajú, možno  pôjdu i do spoločnej práce, budú medzi svojimi. Vládne tam taká príťažlivá jednoduchosť. Ešte tam skôr prevládajú ľudia a ich zážitky, než reklama a kapitál. Každý tam hrá určitú rolu, nie sú len súčasťou šedej, rovnakej masy. Každý tam je zaujímavou postavičkou, ktorá by druhým chýbala. Aj v dobrom i v zlom.

hoštice

Pravú ukážku toho, čo mám na mysli, sme mohli dokonale zbadať v dnes už legendárnom, avšak nestarnúcom filme Slnko, seno, jahody. No je vôbec možné, že by tento film niekto nevidel? Videli sme ho 100 krát, avšak zakaždým sme sa zasmiali a oddýchli sme si pri zamyslení sa nad dobou, či skôr miestom, kde vznikali len také ľahké, skôr humorné problémy. Kde ľudia trávia čas v relatívne krásnom prostredí plnom stromov, zelene a zarostených rolí.

kráva

•         A v tomto smere mám pre vás zaujímavú informáciu. Máme možnosť ísť na exkurziu do českej dedinky Hoštice, v ktorej sa tento slávny film odohrával!
Väčšina protagonistov je už zrejme po smrti kvôli vysokému veku, avšak Hoštice sú údajne takmer nezmenené. Bolo by zaujímavé nahliadnuť do dvora a priamo do domu, kde bývali Škopkovci, no nie? Pozrieť exteriér, kde stará "maminka" ležala v tej posteli s kolečkami. Oproti zbadáme ďalšiu záhradu i dom, odkiaľ po Blažene vykrikoval jej nápadník Venca. A tá plodná roľa zo začiatku filmu, kadiaľ prechádzal i farár Otík s brigádnikom Šimonom, to v nás určite vyvolá nostalgiu, no zároveň si obzrieme tú peknú prírodu. Okrem iného môžete navštíviť i faru, to časté útočište Kelišovej, takisto nesmie chýbať bar, či skôr "hospoda", v ktorej sa ovlažíte studeným pivom no a samozrejme nebude chýbať ani kravín.
Ide o exkurziu so skúseným prievodcom, odvoz je zabezpečený. Túto službu ľahko nájdete i formou internetu.