Bývate s teenagerom?

Problematické obdobia v životoch našich detí zdieľame spolu s nimi aj ako rodičia. Keď naše ratolesti prídu do zlomového veku, neraz sa pýtame, ako im uľahčiť hormonálne výkyvy a ako im dať pocítiť, že ich rešpektujeme. Pri viacerých deťoch sa často musíme venovať aj iným povinnostiam a tak sa stane, že chtiac nechtiac na našich teenagerov zabudneme. Ako sa im postarať o čo najlepšie pohodlie?

bunfa

Vymedzte im priestor
Pre väčšinu je to zásadný problém. Mladý človek potrebuje svoje miesto na rozjímanie a preto je veľmi vítané, ak dokážete vyhradiť izbu len a len pre neho. V mnohých prípadoch sa však rodina musí tlačiť v menších priestoroch, ako potrebuje. Preto je dôležité, aby ste v jednej izbe nemali príliš odlišné vekové kategórie detí. Takisto pomáha, ak sú dievčatá s dievčatami a naopak. Chlapci a dievčatá sú celkom iní a počas takéhoto búrlivého obdobia, akým je puberta, si neraz vedia liesť na nervy.

Nastavte im hranice
Asi najväčší strach všetkých rodičov je, že sa našim deťom môže niečo stať. Špeciálne v rokoch dospievania a rebélie, kedy nás už nepočúvajú a sú ľahko ovplyvniteľní. Preto sa im už od detstva snažte vysvetliť všetky nástrahy moderného života dospelých, ktorým budú vystavení. Nečakajte do puberty, vtedy je už neskoro, keďže základné hodnoty sa budujú už od malička. Nesnažte sa ich ani zdĺhavo poučovať, kvôli averzii, ktorú ste aj vy určite pri takýchto prednáškach cítili.

mikina

Limity
Hranice a limity sa zdajú byť ako rovnaká vec, no v skutočnosti je to niečo rozličné. Vždy im nastavte medze, napríklad ako dlho môžu byť vonku. Ak necháte nejakú tému otvorenú, nie je pre nich problém, aby sami našli riešenie. Rozlišujte, s kým sa kamarátia a spoznajte sa s nimi alebo ich rodičmi. Takto ľahšie ovplyvníte, kto a čo sa k vášmu dieťaťu dostane. Taktiež sa snažte nastaviť ich na nejaké hobby, ktoré by ich zaujalo aj napĺňalo. Nikdy neviete, ako sa im to v budúcnosti bude hodiť.