Koláč z Británie? Áno, prosím!

Aké sú britské koláče? Briti boli známy množstvom kolónii. Ovplyvnili ich kuchyňu? Pozrime sa aké koláče v minulosti ostrovania jedli.

buhta

Mrkvový koláč
Za predchodcu mrkvového koláča sa považuje mrkvový puding ktorý bol populárnym v 10. storočí v arabských krajinách. Keďže v stredoveku nebol dostatok sladidiel ako alternatívu použili mrkvu. Neskôr sa puding vylepšil na koláč. Na popularite tento koláč nabral počas druhej svetovej vojny predovšetkým v Británii. Momentálne sa koláč často podáva aj so zmrzlinou.
 
Scone
Scone je tiež koláč so stredovekým pôvodom a pozostáva z jahodového džemu a piškótového cesta. Takisto sa často podáva so zmrzlinou. Odhaduje sa, že tento koláč je pomenovaný podľa miesta Scone, ktoré obývali škótski králi.
 
Viktóriin sendvič
Táto sladkosť býva zvyčajne naplnená malinovým džemom a šľahačkou. Ako už názov napovedá, je pomenovaný po kráľovnej Viktórii, ktorá tento zákusok pripomínajúci osie hniezdo spopularizovala počas poobedného pitia čaju. Do svojej dnešnej podoby sa zákusok dostal po vynájdený kypriaceho prášku v 40 rokoch 20. storočia.
 
Shortbread
Ide o sušienky, ktoré majú pomerne dlhú históriu. Prvý recept na tieto dobroty sa datuje od roku 1736 ktorého majiteľkou bola škótska gazdiná pani McLintocová. Pri návšteve Británie dostanete tieto sušienky aj v bežnom supermarkete pod značkou Walkers.

koláč
 
Madeirský koláč
Keďže Briti mali mnoho kolónii priniesli si zopár lahôdok i z cudziny. Madeira je víno z portugalských ostrovov po ktorých nesie názov aj tento koláč.  Tradične sa podával s vínom, ale dnes už aj s čajom. Najstarší recept  pochádza z 18. storočia.
 
Waleský koláč
Waleský koláč je tradičné pečivo z Walesu. Zvykne sa podávať poobede počas čajového ceremoniálu. Tento koláč obsahuje hrozienka, burizony, ryžové lupienky alebo cukor. Svoju slávu zažil najmä počas 19. Storočia.
 
A sladká bodka na záver? Momentálne najpopulárnejší koláč – Apple pie. Jablkový koláč má na povrchu cesto usporiadané do mriežky tzv. tart a ako už názov hovorí, obsahuje jablkovú plnku. Zvykne sa podávať so šľahačkou.