Náš miláčik, vnútri alebo vonku

Dnes je už úplne bežné, že vás pri návšteve bytu  vášho známeho privíta vo dverách pes, či mačka. Kedysi bolo výsadným územím pre tieto zvieratá dvor. Teraz kreslo v obývačke alebo posteľ v izbe.
Ako je to možné? Nuž jednoducho. Tieto zvieratá si tak získali pozornosť spoločnosti, že mnohí z nás si už nevedia predstaviť život bez týchto miláčikov. Taktiež biznis a marketing. A keďže veľa ľudí nežije v domoch s vlastným pozemkom, ale v malých bytoch na sídliskách, potrebovali sme v spoločnosti spropagovať a sprístupniť možnosť, ako tieto zvieratá chovať aj v týchto podmienkach.

pes

Zvieratá sú zvieratá, nie plyšové hračky

Môžeme si nahovárať, čo chceme, ale prirodzeným priestorom na život týchto zvierat je čerstvý vzduch a miesto na výbeh. To platí ako pre psy, tak aj mačky. A pre mačky snáď ešte viac. Pretože zatiaľ čo pes sa väčšinou uspokojí s pohybom na dvore, mačka behá po oveľa väčších teritóriách. Nezriedka po celom bloku, či na vidieku po celej dedine.

Iste, teraz sa dá namietať, že veď zvieratá sú už na to zvyknuté. Samozrejme, ony si ľahko zvyknú na svoj pelech a pohodlie. Otázka ale znie, či je to pre ne dobré. Nie je to náhodou tak, že v našej sebeckej snahe vlastniť domáce zvieratko sme si ospravedlnili potláčanie rasových návykov týchto tvorov? Veď taký poľovnícky pes bývajúci v malom byte musí veľmi trpieť. A to nestačí ísť sa s ním prejsť raz za čas do prírody.

pes s kočkou
 
Mačky zas celý deň v byte len preležia a preflákajú sa. A občas, keď ich chytí kríza, tak zruinujú, čo im príde pod ruku. Myslíte si, že mačky, chované vonku na dvore sa takto správajú? Sú vybehané, spokojné, majú svoje sociálne a spoločenské vyžitie a hlavne sú prirodzené.
Takže keď už naozaj nie je iná možnosť ako utíšiť našu túžbu po domácom zvieratku, aspoň si vyberme také, ktoré je na prežívanie v uzavretom byte aspoň ako-tak uspôsobené.