Kupujeme fretku

Fretka je v prvom rade veľmi inteligentná. Jej hravosť, túžba po objavovaní všetkého nového a šibalstvo zakorenené v génoch, však za inteligenciou vôbec nezaostávajú. A to si treba veľmi dobre uvedomiť. Aj keď ide o drobné zvieratko, pri nesprávnom prístupe a výchove dokáže poriadne znepríjemniť život.

fretkja
 
O fretkách sa môžete dočítať, že sú vhodné pre ľudí, ktorí sú často v práci a nemajú veľa času na spoločné hry a aktivity. Dôvodom by malo byť to, že prespia väčšinu dňa, okolo 18 hodín. Pravdou však je, že aj taký pes, alebo mačka spia rovnako dlho. A o nich si takúto informáciu často neprečítate.
Keďže ide o veľmi aktívne zviera, potrebuje práve naopak dostatok vašej pozornosti.

Aj keď svojim vzhľadom pripomína malého hlodavca, na chov v klietke zabudnite. Istú časť dňa v nej tráviť môže. Musí však byť dostatočne veľká a plná zaujímavých predmetov. Prirovnať by sme ju mohli skôr k mačke. Nerobí jej problém vyšplhať sa a zaliezť kdekoľvek v byte. Tieto drobné zvieratká tiež veľmi obľubujú prenášať a skrývať všetky predmety, ktoré nájdu voľne pohodené.
Čo sa týka čistoty, je možné ju naučiť chodiť na mačací záchod. Tomu, aby aspoň raz za čas vykonala svoju potrebu do stredu obývačky, však stopercentne nezabránite.
 
 
Čo je potrebné pred kúpou zvážiť

  • Dožívajú sa pätnástich až dvadsiatich rokov
  • tak ako pri každom domácom zvierati, aj tu musíte počítať s finančnými nákladmi na stravu a veterinára
  • v starobe sa tieto náklady zvyšujú
  • ide o zviera so srsťou, ak teda niektorí z členov domácnosti trpia alergiou, nie je vhodným zvieratkom

 malá fretka

Strava
Základom potravy môžu byť suché granuly. Aj tie však treba obohatiť o čerstvé potraviny. Z tých môžete svojmu zvieraťu ponúknuť mäso, zeleninu a ovocie. Z mliečnych výrobkov, používajte iba tie bezlaktózové. Sem tam je dobré stravu doplniť o minerály a vitamíny. Vo všeobecnosti platí, že všetky krmivá vhodné pre mačky, môžu konzumovať aj fretky.