Prečo mať doma mačku?

Mačky medzi ľuďmi nie sú veľmi obľúbené práve preto, lebo sú úplný protipól psov. Kým psík vás doma vždy verne čaká a nevie sa dočkať toho, kedy sa konečne vrátite, mačka nemá potrebu obstávať pred dverami. Nejde sa zblázniť z toho, keď prídete domov, maximálne vás príde privítať, poobtiera sa o vás a čaká, že ju budete škrabkať. Nemá však potrebu okolo vás skákať, ale to neznamená, že by vás mala menej rada ako pes.

kočka
 
1. Samostatnosť a nezávislosť
Pre ľudí, ktorí trávia dlho času v práci, ale túžia mať domáceho miláčika je mačka naozaj ideálnym spoločníkom. Nepotrebuje ísť nutne von, vie sa prebaviť aj sama a keďže sú naozaj veľmi čistotné, nie je problém ani s toaletou. Určité plemená sú samozrejme na svojich majiteľov naviazané, vo všeobecnosti však ale platí, že mačky nebudú vyvádzať, ak sa doma niekoľko hodín neukážete. Nebudú rušiť susedov hlasným mňaukaním a taktiež ich ani nebude počuť.
 
2. Pre introvertov ako stvorená
Niektoré výskumy tvrdia, že práve majitelia psov sú viac spoločenskí ako majitelia mačiek. Prečo je to tak? Možno práve preto, že psy sú rady vo veľkej spoločnosti, rady trávia čas vonku, kde majú voľnosť, môžu sa naháňať a spoznávať iných ľudí. Naopak mačky nepotrebujú voľný výbeh. Pokojne môžu prežiť celý svoj život v byte bez toho, aby ste ich brávali na prechádzky. Z tohto dôvodu sú stvorené pre ľudí, ktorí radi trávia svoj voľný čas doma a nepotrebujú byť vo veľkej skupine ľudí.
 
kočička

3. Terapia
Štúdiami je dokázané, že mačky sú naozaj perfektné na liečenie stresu, depresie a iných psychických problémov. Vedia vycítiť emócie a podľa toho sa aj chovajú. Známa je práve felinoterapia, kedy sa práve pomocou jej empatie liečia ľudia, ktorí majú chorú dušu. Sú schopné od človeka odohnať pocity smútku, samoty a bolesti. Možné je to aj vďaka ich pradeniu, ktoré pôsobí veľmi uvoľňujúco a upokojujúco.