Psík a dieťa

Keď máte dieťatko a rozhodli ste sa, že si zaobstaráte psíka, máte to oveľa jednoduchšie. Psík a dieťa budú totižto vyrastať spolu ako rovnocenní partneri alebo skôr kamaráti. Keď však už doma psíka máte a prišli ste na to, že budete mať dieťatko, vystavujete sa problému. Najhoršie na tom je, že nikdy neviete či ten problém bude veľký, alebo malý. Možno často vidíte na videách, ako sa psy tešia z príchodu malého človiečika, oňuchávajú ho, oblizujú a vrtia chvostom, no to sú skôr svetlé výnimky. Väčšinou sa majitelia stretávajú s úplne inými zážitkami.

psík

Po príchode dieťatka sa môže stať niekoľko vecí. Toto sú však tie najčastejšie:
–          Psík chce dieťatko ochraňovať, pretože v ňom vidí malé šteniatko. Nechce k nemu pustiť nikoho cudzieho a veľmi často začne mať priam agresívne sklony.
–          Psík berie dieťa ako narušiteľa, ktorý mu chce ukradnúť pozornosť majiteľov a zobrať mu jeho majetok, teda hračky.

–          Psík si jednoducho dieťa zamiluje a nemá s ním absolútne žiadny problém.
Toto sú asi najfrekventovanejšie situácie, ktoré môžu nastať, keď do vašej rodiny pribudne dieťatko. Najhoršia možnosť je tá prostredná, kedy to veľa ráz vedie k tomu, že psík musí ísť preč. Vo väčšine prípadov však pes vlastne ani nerozumie tomu, čo sa deje, preto je veľmi dobré mu to nejako vysvetliť. Aké opatrenia by ste však určite mali robiť?

–          Ak mal pes prístup do každej miestnosti v dome alebo v byte, musíte ho naučiť, že nebude môcť ísť úplne všade. Akonáhle začnete vyčleňovať izbu pre vaše dieťa, skúste ju zamykať. Kým sa dieťatko narodí, psík si zvykne na to, že tam proste chodiť nemá.

labrador

–          Venujte vášmu psovi dostatok pozornosti aj potom, čo sa dieťa narodí. Nie je nič horšie, ako ukázať mu, že má niekto prednosť pred ním. Hrajte sa s ním, hladkajte ho, milo sa mu prihovárajte a berte ho na prechádzky vždy, keď idete von aj so svojím dieťaťom.