Viete čo sa skrýva pod pojmom Alzheimer?

Touto chorobou trpí mnoho našich i zahraničných občanov, no v každej krajine je jej výskyt iný. Je podobný ako starecká demencia a postupuje obzvlášť pomaly. Pri starších ľuďoch mozog nepracuje tak, ako v minulosti zvykol. Bunky mozgu – neuróny, sú navzájom poprepájané, aby odovzdali do určitej oblasti mozgu informáciu. Zápoje sa odborne nazývajú synapsie – sú taktiež dôležité ako aj samotný neurón. Neurón je zodpovedný za prenos informácií, napríklad reči. Vplyvom ochorenia Alzheimer tieto zápoje medzi neurónmi zanikajú a informácia sa tak nedostaví do stanoveného času a vznikne v mozgu nepokoj.

alzheimer.jpg

Postihnutí ľudia zo začiatku len občas zabudnú na nejakú vetu v kontexte. Neskôr začnú menej rozprávať, no aj tak si človek myslí, že fungujú normálne. V neskoršom štádiu človek začne nezmyselne prenášať veci a najhoršie na tom je, že si to nepamätá. Najhoršie a zároveň posledné štádium je strata reči, strata základných naučených vlastností, ako je napríklad chodenie na záchod, prijímanie stravy, otáčanie sa na posteli (aby telo v noci predišlo preležaninám). Takýto človek vie vyjadrovať len svoje emócie – pri pocite šťastia i smútku nasleduje plač, pri radosti úsmev. Priebeh choroby je ako keby sa človek vracal naspäť do čias batoliat.

alzheimrova choroba.jpg

S tým súvisí aj ich opatera, ktorá je veľmi dôležitá a nevyhnutná. O ľudí s takýmto postihnutím je nutné sa starať celý deň a často aj v noci. Cez deň sa im treba neustále venovať, dávať im najesť vymieňať im plienky, prejsť sa s nimi von a v noci ich pretáčať. S chorobou sa dostane do styku mnoho rodín, väčšina si s nimi chce poradiť sama v pohodlí domova, no niektorí nemajú na výber a musia ich umiestniť do odborného zariadenia.
Najsmutnejším  na chorobe je pozerať sa na človeka, ktorý si vás už nepamätá. Na človeka, s ktorým máte toľko spomienok, no on si na ani jednu z nich nespomenie. Nikdy vás už nepohladí, nepovie ani slovo – aj to býva dôvodom ich umiestnenia do odbornej starostlivosti, kde človek býva často zabudnutý a po čase bohužiaľ odíde..