Záhrada nýmf v Taliansku (Giardino di Ninfa)

Toto čarovné miesto sa nachádza asi 65km juhovýchodne od Ríma a bolo osídlené už predhistorických dobách (prvá zmienka je z obdobia Rímskej ríše). V roku 1297 Ninfu kúpil Pietro Caetani a v tomto období mestečko zažíva aj najväčší rozmach. Pôvodný hrad bol rozšírený,boli postavené nové mlyny,nemocnica,mnoho remeselných a obchodných dielničiek. V 16-tom storočí ale mesto spustošila malária a po opustení obyvateľmi sa budovy aj hrad začali rúcať. Až v roku 1921 Gelasio Caetani na podnet svojej matky Ady založil v ruinách základy záhrady na spôsob anglického parku.

most
 
Záhrada di Ninfa rozkladajúca sa na niekoľkých desiatkach hektárov má celkom jedinečné prostredie vďaka častým dažďom a riečke Ninfe,ktorá je napájaná početnými prameňmi. Medzi pôvodný porast borovíc a cyprusov bolo zasadených množstvo exotických rastlín,ktoré si Gelasio doviezol zo svojich zahraničných ciest. Vďaka tejto nesmiernej rozmanitosti a jedinečnosti sa záhrada radí medzi najkrajšie na svete. V dokonalej symbióze tu fungujú americké orechy, liquidambary-sturače,juky,katalpy,cédre spolu shimalájskymi a mexickými borovicami a banánovníkmi. Vzáhrade nájdete aj bambusový háj. Môžete tu obdivovať nespočetné množstvá popínavých ruží,klematisov,vistérií,magnólií,deniviek a kosatcov.

zahrada

Záhrada je aj na migračnej trase vtákov letiacich z Afriky do Európy. Celkovo sa tu v období párenia nachádza až 152 rôznych druhov. V riečke a priľahlých potokoch a mokradiach našli svoj domov pstruh hnedý a pstruh stredomorský.
 
Územie je prísne chránené a je otvorené iba obmedzený počet dní v roku aby sa zachovala krehká ekologická rovnováha tohto miesta. Vstupenky je možné si objednať cez internet.

příroda
 
Ak niekedy navštívite Taliansko a náhodou sa budete nachádzať blízko tohto miesta,určite ho navštívte.
Získate nezabudnuteľný zážitok. Nezabudnite. Heslo: Giardino di Ninfa!