Živočíchy v čiernom rubáši

Väčšina ľudí si jed spája na prvom mieste s hadmi, ale nielen oni disponujú týmto darom alebo ak chcete obranným prostriedkom. Mnoho živočíchov na našej planéte má nejakú formu jedu, ktorá je buď smrteľná alebo má útočníka za úlohu iba ochromiť. Na jednu stranu neviem, čo je lepšie. Buď zomriete teraz alebo v druhom prípade budete trpieť o niečo dlhšie. Poďme si predstaviť pár zaujímavých zástupcov.
hlava hada
1.     Tajpan austrálsky (Oxyurans scutellatus)
Je považovaný za najjedovatejšieho hada na svete, ktorý usmrtí dospelého človeka behom pár minút. Je ale veľmi plachý. Obýva oblasť austrálskeho vnútrozemia, takže sa s ním človek stretne naozaj veľmi zriedka. Dorastá do dĺžky až 3 metrov. Našťastie máme aj účinné sérum, ktoré poskytuje veľkú šancu na záchranu.

2.     Štvorhranka Fleckerova (Chironex fleckeri)
Mimoriadne jedovaté druhy nájdeme tiež medzi pŕhľavkami, ich jedovaté vlákna nás v lepšom prípade môžu nepríjemne popáliť alebo priamo zabiť. Jedná sa o neveľkého tvora podobného medúze. Mnoho zoológov ju považuje za najjedovatejšieho tvora na svete. Poleptanie jej pŕhliacimi vláknami je nesmierne bolestivé a spôsobuje ochrnutie a šok, ktorý môže viesť až k smrti. Pomoc je pritom jednoduchá – účinky jedu neutralizuje obyčajný ocot, podmienkou však je, aby sa poranený človek dostal včas na breh.

3.     Chobotnica krúžkovaná (rod Hapalochlaena)
Tento najjedovatejší morský mäkkýš žije na severnom pobreží Austrálie. Je veľká asi ako tenisová loptička a ozdobená modrými krúžkami. Jej krása je ale zradná, jej sliny obsahujú prudký jed, proti ktorému nie je obrany.
 malé medúzy
 
4.     Šípové žaby
Vyzerajú ako malé šperky, ale ich farby majú všetky v okolí varovať. Drobné juhoamerické žabky rodu Phyllobates a Dendrobates totiž vylučujú z pokožky jeden z najsilnejších jedov na svete – indiáni doň máčali hroty svojich šípov a obyčajné škrabnutie takým otráveným šípom potom mohlo usmrtiť aj značne veľké zviera alebo človeka.

A takto by sme mohli hľadať v živočíšnej ríši stále ďalej. Silným jedom disponujú napríklad jašteria ako varan komodský alebo aj pavúky (napríklad Čierna vdova), dokonca aj vtáky. Napriek tomu majú svoje čaro, ktoré im nejde uprieť.