Národný maskot Austrálie

Nejde o nikoho iného ako o koalu medvedíkového (Phascolarctos cinereus). Medzi jeho hlavné charakteristiky patrí veľký šedo modrý nos a plyšové uši. Žije v korunách eukalyptov a dorastá do veľkosti 68 – 82 centimetrov. Patrí medzi cicavcov – vačkovcov a je to veľmi krotké zviera. Mláďatá nosí v brušnom vaku, čo asi pre nikoho nebude žiadna novinka. Malé koaly sa ale rodia slepé a bez srsti a sú menšie ako dva centimetre. Vo vaku sú ako v inkubátore a do svojich šiestich mesiacov majú takto u mamy zásobu materského mlieka. Postupom času sa môže voziť na jej chrbte.
koala s mládětem
·        Domov medzi vetvami
Ich život je úzko spätý s eukalyptami. Tento strom je pre ňu úkrytom pred nepriateľmi a zdrojom potravy. Koala sa živí listami eukalyptov, a to ešte len niektorých druhov. Z 500 druhov eukalyptov rastúcich v Austrálii ich len 12 vyhovuje jedálnemu lístku koaly. Eukalyptové listy majú nízku dávku proteínov a sú veľmi horké a pre väčšinu zvierat sú nepožívateľné aj z dôvodu prítomnosti toxických látok. A že koala je dosť veľký jedák dokazuje fakt, že v priemere za jeden deň si pochutí až na 500 gramov eukalyptových listov. Najobľúbenejšími druhmi sú modrý a sivý eukalyptus, ale pochutí si aj na riečnom červenom eukalyptu.
malá koala
·        Životný rytmus
Je to veľmi pomalý tvor, ktorý vám možno bude pripomínať tak trochu leňochoda. Nenechá sa ničím vyrušiť zo svojho pokoja. Na šplhanie má nohy vyzbrojené veľkými pazúrmi a občas zlezie na zem. Väčšinu času trávi driemaním alebo spánkom vo vetvách.

·        Prispôsobivý macko
Majú svoje vlastné triky, ako sa ohriať alebo ochladiť. V chladnom počasí si vie telo koaly meniť krvný obeh tak, aby si uchovávalo teplo. V ešte chladnejšom počasí sa koaly dokonca dokážu triasť tak, že si tým vytvoria teplo pomocou rýchlych sťahov určitých svalov. Keď teplota naopak dosiahne na 25 – 30 stupňov Celzia, koaly používajú dômyselný trik, kedy pomocou zvýšenie rýchlosti dychu dokážu regulovať teplotu svojho tela a ochladzovať ho. Môžu tým zároveň znížiť aj straty vody.

·        Zaujímavosti
Koala v skutočnosti vôbec nepije a všetky tekutiny získava iba z eukalyptov. Nebezpečenstvo pre nich preto predstavuje výrub eukalyptových lesov, pretože by stratili všetku obživu. Ďalej je pre nich nebezpečný hustá cestná prevádzka alebo pes dingo. Ďalšou hrozbou sú vírusy, ktoré spôsobujú slepotu, neplodnosť a zápal pľúc. Toto všetko sa môže pre populáciu koál stať osudné.
spící koala
Preto miestney dbajú na ochranu tohto krásneho tvora. Otvárajú stále nové záchytné stanice, ktoré sa starajú o koaly a ďalšie živočíchy z oblasti. V umelom prostredí sa im síce darí, ale napriek tomu by sme chceli, aby zostali voľní vo svojom prirodzenom prostredí. Nezostáva než dúfať, že to dokážeme.