Hospodárska spolupráca krajín V4 má potenciál

Už je tomu viac než dva roky, keď krajiny ohlasovali spoluprácu v otázke riešenia migračnej krízy. Vyšehrádska štvorka mala pevné miesto v opozite Európskej Únii, dnes sa situácia vyhrotila, hlavne kvôli vláde Poľska a Maďarska. Protieurópske nálady vychádzajú predovšetkým z týchto dvoch, už zmienených vlád.

bratislava

Niet sa čomu čudovať, národné záujmy krajín sú predsa na prvom mieste, až potom prichádza záujem zo strany EÚ, no to práve únia nemá v záujme rešpektovať. EÚ ako právny subjekt je nadradený krajinám V4, vlastne všetkým krajinám Únie, keďže právny poriadok únie je nad právnymi poriadkami členských krajín. Pokiaľ fungovala spolupráca krajín, i keď „iba“ v bezpečnostnej otázke teda migrácie, vyzeralo to tu na úspech, no dnes môžeme tvrdiť jedno, potenciál krajín V4 bol v „plienkach“ a aktuálne už nie je ani tam.

Ako vieme, politická stabilita je predpokladom na stabilitu ekonomickú. Aktuálne to vyzerá takpovediac všakovako. A vôbec mohlo byť podstatne lepšie ako je teraz. Krajiny V4 sa chvália hospodárskym rastom, aj keď aktuálne je Slovensko v tejto skupine na poslednom mieste, stále nie sú dôvody na väčšie obavy.
V čom je ale problém je to, že jednotu krajín narušili záujmy našej vlády.

maďarsko

Konkrétne, keď sa Robert Fico viac pridružil k francúzskemu prezidentovi E. Macronovi a taktiež k predsedovi európskej komisie J.C. Junckerovi. Tým pádom Slovenskom rozbilo jednotu a potenciál V4. Vyšehrád síce v ekonomickej sfére stále spolupracuje medzi sebou, otázka stability je však narušená. Štáty mohli medzi sebou držať a vydobyť si lepšie hospodárske, bezpečnostné a kultúrne podmienky. Nateraz vieme, žiaľ, že tomu tak nebude. Záujmy Slovenska sú síce vychádzať dobre na všetky medzinárodne subjekty, no teraz vieme, že viac budeme smerovať na západ, do toho „vysneného jadra“ naším premiérom. Ekonomicky sa tak stávame viac závislí na vôli nášho pána, ktorým je EÚ.