Kto prišiel s nápadom, dať ananás na pizzu? Na Hawaji nikto…

V skutočnosti s týmto nápadom skutočne neprišli Hawajčania
Aj keď sa táto pizza volá Hawai, jej pôvod tu teda nie je. Dokonca ani ananás, pre ktorý je táto pizza tak známa, tu nemá pôvod. Pôvod ananásu je v Brazílii a v Paraguaji. Hawajčania len vyšľachtili sladkú odrodu, ktorú poznáme aj my.
Ako prvý ananás na pizzu použil grécky imigrant žijúci v Kanade. V šesťdesiatich rokoch (presne v roku 1962) si Sam Panopoulos spolu so svojim bratom založil pizzeriuSatellite v Chathame v Ontariu. Približne v tom čase vznikla aj naša ananásová pizza.

pizza

 „Najskôr sme to len skúsili na pár zákazníkoch. O pár mesiacov sa za tým išli všetci zákazníci doslova zblázniť. A tak sme to zaradili do ponuky," vysvetľuje Panopoulos pre BBC, ktorá ho našla a vyspovedala.
 
Odkiaľ však tento nápad vlastne pochádza? Panopoulos pre BBC vysvetlil, že v šesťdesiatich rokoch bola pizza príšerne nudná. Na výber bolo iba pár druhov, a on to chcel zmeniť. Zaujímala ich predovšetkým sladko-slaná pizza, ktorú v tom čase predávali len v ázijských bistrách.
 
Nátov pizze – Hawaii sa dnes používa na celom svete. Tento názov taktiež vznikol len obyčajnou náhodou – volala sa takto prvá konzerva ananásu, ktorá sa na pizzu dostala.
Sam Panopoulos mal štastie, v šesťdesiatich rokoch pizza nebola taká populárna a taktiež sa nepredávala na každom rohu. Pizzu do Ameriky priniesli talianski prisťahovalci, ale na popularite jej priniesli až Kanaďania. Tí stoja aj za prvými reťazcovými pizzeriami.

hamburger

Autor ananásovej pizze je dnes už na dôchodku. Reštauráciu predal a podľa BBC už na pizzu nechodí. Dáva prednosť mrazenej pizze zo supermarketu.
Islandský prezident by ju najradšej zakázal.
Populárnemu islandskému politikovi ananás na pizzi prekáža tak veľmi, že by ho zakázal, keby mohol sám schvaľovať zákony. Šokujúcu správu uverejnili viaceré islandské webstránky a následne obletela celý svet.

Kto prišiel s nápadom, dať ananás na pizzu? Na Hawaji nikto…
Share