Zorientujte sa vo svete prílb na motorku

Na skúter či na štvorkolku, na cesty alebo do mesta. Zorientovať sa v mnohých typoch heliem na motorku nemusí byť vôbec jednoduché. Ak ste v tejto oblasti absolútnym laikom, čítajte ďalej a budete vedieť omnoho viac.
Muž v červenej kombinéze, na červenej motorke s prilbou na hlave ide po ceste
Aké typy prílb poznáme

Helmy na motorky môžeme rozdeliť do niekoľkých základných skupín. Treba si však uvedomiť jedno, a to, že napríklad prilbu určenú na skúter nemôžete nosiť na rýchlom a silnom stroji pri rýchlej jazde na diaľnici. Lepšie povedané, môcť – môžete, no určite nehovoríme o bezpečnej voľbe. Naopak to však funguje. Ak si teda vezmete kvalitnejšiu a pevnejšiu prilbu na skúter, s ktorým jazdíte po meste, z hľadiska bezpečnosti, bude všetko v poriadku. Problémom by však mohlo byť vaše pohodlie. Preto je dobré vyberať konkrétny typ prilby, na konkrétne využitie.

Prilby vo všeobecnosti rozdeľujeme na tie :

  • na skúter
  • na štvorkolku
  • na motokros
  • na cesty

Prilby rozdeľujeme aj podľa ich tvaru a vlastností:

  • na otvorené ( Tieto prilby neobsahujú prvky na ochranu brady. Na ich prednej časti sa nachádza len plexisklo na ochranu očí. )
  • na integrálne ( Majú ochranu celej tváre, teda brady aj očí. Tieto ochranné prvky sú pevnou súčasťou prilby. )
  • na vyklápacie ( Tvárovú časť prilby viete podľa potreby otvoriť alebo zatvoriť. )

Zaparkovaný zelený skúter so slameným košíkom na zadnej časti
Špeciálne „RETRO COOL“ prilby

Akousi samostatnou kategóriou prílb, sú takzvané nacistické alebo nemecké prilby. Ide o plechové, respektíve kovové helmy, v tvare otočenej miske na cesto. Asi viete o čom hovoríme. Je veľmi potrebné upozorniť, že tieto helmy môžu vyzerať veľmi štýlovo a netradične, no z bezpečnostnej aj praktickej stránky, by ste ich mali využívať skôr na maškarný ples, ako na jazdu na motorke. Ochrana hlavy je v nich absolútne nedostatočná. Taktiež vám budú, doslova, odlietavať z hlavy. Zjednodušene povedané, nejde o prilbu na motorku ale skôr o módny doplnok.